Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden gelen davet ile Dünya Kadınlar Günü Etkinliği, İstanbul’da Sayın Emine ERDOĞAN hanımefendi himayelerinde gerçekleştirildi. Dünya Kadınlar Günü Etkinliğine TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyeleri Yeşim UGUTMEN, Gülser YİĞİT ve Canan GÜRPINAR da katıldılar.

Ticaret Bakanlığı organizasyonunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TESK ev sahipliğinde, düzenlenen Türkiye Girişimci Kadın Buluşması etkinliğine katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, kadınlar olmadan hiçbir hedefe ulaşılamayacağını belirtirken, “10 sene önce kadın girişimci sayısı sadece 75 bindi, şimdi 130 bin. Bu artışta Kadın Girişimci Kurullarımızın çok büyük payı var” diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu, kadınların, tüm insanlığın ilk öğretmeni olduğunu kaydederken şunları söyledi: “Evlatlarınızı ve özellikle kızları muhakkak okutun. Aklın, başarının, ekonominin cinsiyeti olmadığını anlatın. Onları girişimci olmaya özendirin. Tekrar vurguluyorum. Aklın cinsiyeti olmaz. Başarının cinsiyeti olmaz. Ekonominin cinsiyeti olmaz. Eğer zenginleşmek istiyorsak, Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokmayı hedefliyorsak, kadınlara ihtiyacımız var. Kadınlarımızın işgücüne katılımını, erkeklerin seviyesine çıkarırsak, ekonomimiz yüzde 20 daha fazla büyüyecek. Diğer bir ifadeyle, milli gelirimiz 170 milyar dolar artacak ve 1 trilyon doları geçecek.”

-Hisarcıklıoğlu teşekkür etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in de katılımıyla İstanbul Lütfi Kırdar Salonu’nda gerçekleştirilen Türkiye Girişimci Kadın Buluşmasında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, kadın girişimcilerin ekonomi açısından önemine vurgu yaptı. Hisarcıklıoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hanımefendinin, kadınlar konusundaki hassasiyetlerini çok iyi biliyoruz. Sayın Emine Erdoğan hanımefendi, kadınların olmadığı bir siyaset, ekonomi, bürokrasi eksik kalır diyerek, bize ilham veriyor. Bu güzel vizyonu için, kendilerine şükranlarımızı sunuyorum. Öte yandan, ticaretin başında da, bir kadın Bakanımız var.
Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan aynı zamanda başarılı biri girişimci ve saygın bir iş kadını.
Sayın Bakanımızla da ayrıca gurur duyuyoruz” oedi.

-Türkiye’nin en büyük girişimci kadın ağı

TOBB olarak, kadınlar olmadan hiçbir hedefe ulaşamayacaklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu vizyonla, 2007’de Kadın Girişimciler Kurulunu hayata geçirdiklerini ifade etti. “Sizlerle birlikte toprağa attığımız tohum tuttu” diyen TOBB Başkanı, bugün 81 ilde 7 bine yaklaşan üyesiyle, Türkiye’nin en geniş, girişimci kadın ağı haline geldiklerini vurguladı. Bakan Pekcan’ın da bu başarıda büyük bir emeği olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Kadın Girişimciler Kurulumuzda pek çok projeyi, onunla hayata geçirdi. Sayın Bakanımızla birlikte 12 yıldır büyük bir mücadele verdik. 10 sene önce kadın girişimci sayısı sadece 75 bindi, şimdi 130 bin. Bu artışta Kadın Girişimci Kurullarımızın çok büyük payı var. Her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. Dünya devleriyle birlikte projeler üretiyorlar. Allah hepsinden razı olsun. Şimdi 81 ilde demokratik bir şekilde seçimlerini de tamamladılar. Seçilen tüm kadın girişimcilerimizi yürekte tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Sizlerle birlikte çalışarak, yeni bir heyecanla, yeni başarı hikâyeleri yazacağız” dedi.

-Geleceği kadınlar yazıyor

Türkiye’nin ilk girişimci üniversitesi TOBB ETÜ mezuniyet törenindeki tespitlerini paylaşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, neredeyse bütün bölümlerin birincisinin genç kızlar olduğunu söyledi.
Kadınlara destek olunması halinde onların gerisini getirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Biz TOBB olarak, bunu hedefledik. Dünyanın önemli teknoloji şirketleriyle çalışmaya başladık. Turkcell ile birlikte, dünyada da birinci seçilen, Geleceği Yazan Kadınlar projesini hayat geçirdik. 18 ilde 1,800 kadına, kodlama ve iş planı hazırlama eğitimi verdik. 5 bin kadın girişimciye, Facebook ve Instagram’ı, ticaret yapmak için nasıl kullanabilecekleri öğretiyoruz. Google ile de Dijital Atölye Projesini gerçekleştiriyoruz. Girişimcilerimize-Gençlerimize dijitalleşme eğitimi veriyoruz. Amaç, KOBİ’lerimize, dijital dünyada etkin bir şekilde var olmaları için yapmaları gerekenleri öğretmek. Tüm bu konularda proje üretmeye devam edeceğiz. Sayın Hanımefendinin destekleriyle, 2019’da, çok daha büyük başarılar yakalayacağız. Zira ekonomiye kadın eli değmek zorunda. Zaten yapılan çalışmalar da gösteriyor ki, kadınların yönettikleri işler daha başarılı oluyor. Kadınların farklı bakış açıları var. Titiz çalışıyorlar. Önsezileri kuvvetli. Liderlik vasıfları üstün. Ekonomiye kalite kazandırıyor, anlam katıyor, coşku, heyecan, incelik ve zarafet getiriyorlar. Eğer zenginleşmek istiyorsak, Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokmayı hedefliyorsak, kadınlara ihtiyacımız var. Kadınlarımızın işgücüne katılımını, erkeklerin seviyesine çıkarırsak, ekonomimiz yüzde 20 daha fazla büyüyecek. Diğer bir ifadeyle, milli gelirimiz 170 milyar dolar artacak ve 1 trilyon doları geçecek.”
Anadolu’nun bir köyünde kadınların el emeğini dünyaya pazarlayan bir kadın girişimci ile görüşme fırsatı bulduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Başkanım, dedi. Biz daha fazlasını yapmaya hazırız. Ama önümüzdeki en büyük engel, atölyede çalışan kadınların eşleri! Yani kadınlar, iş hayatındaki tüm sorunlara ek olarak, bir de bizimle, yani erkeklerle mücadele etmek zorunda. Ama bunu aşmanın bir yolu var: Birlik olmak. Bir olun. Birbirinizi koruyun. Kadınlara yönelik önyargıları yıkmak öncelikle sizin elinizde” dedi.