İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında, KOSGEB Girişimcilik kurslarına katılan Girişimci adaylarına sertifikaları verildi.

İskenderun’da KOBİ’lerin gelişmesi ve kalkınması, genç ve cesur girişimcilerin artması, istihdam alanlarının çoğalması için özverili bir şekilde çaba sarf eden İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, girişimci esnaflara yol göstererek, oda bünyesinde düzenlediği kurslarla, yeni iş yerlerinin açılmasına katkı sunuyor.

İTSO Başkanı Yılmaz, “Destekler KOBİ’lerimizi ve piyasayı canlandırdı

Sertifika töreninde konuşan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz,  istatistiksel veriler hakkında açıklama yaparak, “Maliye kayıtlarına göre, ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99,8’lik bölümü Küçük ve Orta Boy İşletme özelliği taşımaktadır. Büyük İşletme olarak adlandırılan firma sayısının ise 8-10 bin civarında olduğu bilinmektedir. KOBİ’lerimiz ülkemizin toplam istihdamının yüzde 74’ünü oluştururken, yapılan toplam ihracatın ise yüzde 56,4’ünü karşılamaktadır. Bu istatistiklerin artış kaydedebilmesi, KOBİ’lerimizin ticari hayatta daha etkin rol almalarına bağlıdır. KOBİ’lerimizin desteklenmesi için en önemli görev ve sorumluluklar ise, KOSGEB’e verilmiştir. Hepimizin bildiği üzere KOSGEB; Küçük ve Orta Ölçekli işletme niteliğine sahip olan firmalara hibe ve kredi desteği sağlayan oldukça değerli bir kamu kurumumuzdur.

KOSGEB tarafından esnaf ve tüccarlarımızın nakit ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla 2016 yılının son döneminde Sıfır Faizli Kredi Desteği verilmiştir. Bu destek kapsamında 2,5 milyarlık kaynak, ihtiyaç sahibi KOBİ’lerimize aktarılmıştır. Bu desteğin

piyasayı ciddi anlamda canlandırdığına ve KOBİ’lerimiz için çok faydalı olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda, bu desteğin verilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bizlerden yardımlarını hiçbir zaman esirgemeyen KOSGEB Hatay Müdürümüz Sayın Kenan Sert’e özellikle teşekkür etmek istiyoruz. Odamızda KOSGEB Temsilciliği’nin açılmasının ardından, üyelerimizin KOSGEB Destekleriyle buluşmasında, kendilerinin büyük emekleri bulunmaktadır” dedi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasının her zaman KOSGEB’e gereken önemi verdiğine vurgu yapan İTSO Başkanı Yılmaz konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi;  “Üyelerimizin finansal kaynaklara erişiminde elimizden gelen desteği sağladığımızı da  özellikle ifade etmek isterim. 2013 yılından bu yana İŞKUR, DOĞAKA gibi paydaşlarımızla birlikte İTSO olarak toplam 43 adet uygulamalı girişimcilik eğitimi vermiş bulunmaktayız. Odamız tarafından 2013 yılından bu yana bu eğitimlere 116.977 TL’lik bütçe ayrılmıştır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılan 1.245 kursiyerin, 1.191 tanesi sertifikalarını alarak KOSGEB desteklerine bir adım daha yaklaşma fırsatı bulmuştur. Kursiyerlerimizin iş açma oranlarının tespit edilmesi, birbirinden farklı parametrelere bağlı olduğundan tam olarak belirlenemese de, sertifika alan girişimcilerimizin yaklaşık yüzde 15’lik bölümünün, yani ortalama 200 tanesinin ülkemizin muhtelif yerlerinde yeni iş açtığını tahmin etmekteyiz. Bu rakamlar da, genel itibariyle odamızın girişimciliğe verdiği önemi vurgular niteliktedir.”