İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Akdeniz Yönetim Danışmanlığı Derneği iş birliğiyle düzenlenen ve Aile şirket Temsilcilerinin katıldığı panel yoğun ilgi gördü.

İTSO’da  gerçekleştirilen ‘Yönetim Danışmanları’ Panele Akdeniz Yönetim Danışmanları Derneği (AYDD) Başkanı  Ferudun Gündüz, AYDD yönetim kurulu üyesi Akredite Kobi Danışmanı Hatice İğde ve AYDD Yönetim kurulu üyesi Akredite Kobi Danışmanı  Bülent Yüce konuşmacı olarak katıldılar.

Panelin açılış konuşmasını yapan  Akdeniz Yönetim Danışmanlığı Derneği yönetim kurulu başkanı  Ferudun Gündüz, Aile şirketinde kurumsallaşma ve Aile anayasası hakkında katılımcılara sine vizyon destekli olarak teknik bilgiler verdi. Gündüz, Aile şirketinin tanımını yaparak başladığı sunumunda, “Aile şirketi ailenin geçimini sağlamak veya mirasın dağılımını önlemek amacıyla kurulan ailenin geçimini sağlayan kişi tarafından yönetilen, yönetim kademelerinin önemli bir bölümünün aile üyelerince oluşturulan kararların alınmasında büyük ölçüde aile üyelerinin etkili olduğu ve aileden en az iki kuşağın kurumda istihdam   edildiği şirkettir. Aile şirketinin özellikleri: Aile şirketinin bir kurucusu vardır ve başlangıçta beklentileri sınırladır. Şirketin ismi ve prestiji ailenin isim ve prestiji ile birlikte gelişir. Şirket politikası genellikle aile menfaatleriyle uyumludur. Kararlar kısa vadeli (hatta günlük alınır, roller ve beklentilerin iç içe  geçtiği görülür. Başarılı bir aile şirketinin ortak özellikleri ise; Aile bireyleri ve profesyonel yöneticiler arasında iyi bir diyalog vardır. Aile çalışanlarına karşı adil ve davranışlarında ölçülüdür. Aile adı ve ürün özleştiği için  ürün kalitesine önem verilir. Çok hızlı karar alma sistemleri vardır. Aile üyeleri sürekli olarak araştırırlar ve değişime açıktırlar, Lider işi zamanında devretmesini bilir. Profesyonel yöneticiler aile karşısında kendini zayıf hissetmezler, yönetim kurulunda etkin olarak çalışan bağımsız üyeler bulunur. Aile şirketleri arasında beklentiler çatışması,  güç ve otoritenin devri kurumsallaşma alt yapı eksikliği ise  Aile şirketini zor durumda bırakan ana unsurlardır. Bizler Akdeniz Yönetim  Danışmanları Derneği olarak uzman ekibimizle Aile şirketlerimize yönelik yönetim danışmanlığı hizmetleri vermekteyiz.  Bu gün bizlere bu imkanı sunan  ve siz değerli Aile şirketi temsilcilerine de katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Panelde AYDD yönetim kurulu üyesi Akredite Kobi Danışmanı Hatice İğde Kobilerde Finansal Analizler ve İfade Etikleri hakkında sunum yaparken, AYDD Yönetim kurulu üyesi Akredite Kobi Danışmanı  Bülent Yüce de Kobilerde Karlılık Odaklı Yönetim Teknikleri hakkında Aile Şirketi temsilcilerine teknik bilgiler verdi.

Panelin sonunda konuşan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise, Akdeniz Yönetim  Danışmanları Derneği yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek; ”Bu gün burada Aile şirket yapısını genel anlamda çok iyi analiz ettiniz. Sizlerin bu hizmetlerini İskenderun’daki Kobilerimize daha geniş bir toplantı ve katılımla anlatmanızı ve sizlerin fikirlerinden üyelerimizin istifade  etmesini isteriz. Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Akdeniz Yönetim Danışmanlığı Derneği iş birliğiyle düzenlenen Panele İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO yönetim kurulu üyesi Müfit Tennioğlu, İTSO Meclis üyeleri, Aile şirket temsilcileri ve İTSO üyeleri katıldılar.