İTSO heyeti, Adana’da Reel sektör ve Finans sektörü diyalog güçlendirme toplantısına katıldı.

 

TOBB Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra  Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Kilis’in Oda ve Borsa başkanları ile üst düzey banka yöneticileri de katıldığı toplantı yoğun ilgi gördü.

 

Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Kilis’ten Oda ve Borsa başkanları ile üst düzey banka yöneticilerinin katılımıyla Türkiye Bankalar Birliği-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı, Adana Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası ev sahipliğinde Adana’da gerçekleştirildi. Toplantıya İTSO heyeti de katılım gösterdi.

 

Toplantıya Başkanlık eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Biz bu çalkantılı dönemin geçici olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin temelleri sağlamdır, biz buna benzer işleri son 25 yılda defalarca atlattık, hepsinin de üstesinden geldik ve yolumuza devam ettik. Her iki sektörün de güçlenmesine ihtiyaç var. Bu kapsamdaki önerilerimizi hükümetimize ilettik, iletmeye de devam ediyoruz. Reel sektörün, özellikle de KOBİ’lerin finansmana erişim imkanlarının önünün açık olması lazım. Bu aslında Türk ekonomisi için de hayati önemde. Son dönemde ekonomimizde olumlu gelişmeleri gözlemliyoruz ancak ekonomideki canlanma istediğimiz noktada değil. Bu konuda odalarımız ve borsalarımızdan gelen, bizim de hükümete ilettiğimiz birçok öneri var. Bunların bir kısmı hayata geçmeye başladı. 4 sektördeki KDV ve ÖTV indirimleri hayata geçti, böylelikle hükümetimiz ilk olumlu adımı atmış oldu. Bu da piyasalara canlılık verdi, bundan gayet memnunuz. Sonrasında Kısa Çalışma Ödeneği aktif hale geldi, sonra yine ödeme sıkıntısına düşen düzgün mükelleflerin SGK borçlarına 60 ay erteleme ve vadelindirme sağlandı ki bu da bize nefes aldırıyor. Tüm bu önlemler piyasalara moral vermektedir. Biz, bu çalkantılı dönemin geçici olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin temelleri sağlamdır, biz buna benzer işleri son 25 yılda defalarca atlattık, hepsinin de üstesinden geldik ve yolumuza devam ettik” dedi.

Adana’daki “Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı”na, İTSO Yönetim kurulu üyeleri, Meclis üyeleri İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez katıldı.